Alternating Wallpaper

reede, 9. märts 2012

Gunpla põhitõdesid

Ammu pole olnud võimalust kirjutada mudelitest, kuigi olen neid ehitanud päris hoolsasti. Ning olgugi, et olen kulutanud suurema osa oma ajast senise lemmikmõõtkava - master grade - peale, siis nüüd olen tasahilju hakanud nihkuma real grade klassi poole. Tekkis mõte, et panen kirja kerge kirjelduse selle kohta, mis need erinevad mõõtkavad ja klassid tähistavad. Nende ridade kirjutamise hetkel ootavad mind tollis master grade QANT ja master grade Unicorn, esimene sai tellitud selle peale, et Gundam 00 sarja mudelid ootamatult lahedana näisid ning Unicorn sai tellitud seetõttu, et see ligemale 60% alla hinnatud oli tol hetkel. Olen Unicorni ehitamise kohta varem ka kirjutanud, aga nagu too kord öeldud sai, siis minul hetkel olemasolev mudel oli selline... isemoodi pinnatöötlusega. See selleks.

Gundam on oma ajaloo poolest akronüüm, millega tähistatakse hiiglasuuri, ulmelisi, inimeste poolt juhitud, enamjaolt humanoidseid soomusrüüsid. Fenomen on selle nimega eksisteerinud juba üle kolmekümne aasta ning selle erinevaid ilminguid: raamatuid, filme, seriaale, mangasid, mänge ja palju muud on võimalik olnud tarbida selle perioodi algusest peale. Mudelid, ehk siis gunpla termin (gundam plastic) on samuti üsna pikalt olnud selle frantsiisi osa. Bandai käes on selle teema monopoli nöörijupp kogu see aeg olnud. Mis ühelt poolt piirab ära hinna ja valiku, aga teisalt on taganud kvaliteetse toodangu juba paljudeks aastateks.

Mis on gunpla mudel? See on käsitsi kokkupandav, plastikust imitatsioon väljamõeldud soomusrüüst, mis on tõetruult esitatud vastavalt kindlale mõõtkavale. Mõõtkava ehk mastaap (inglise keeles scale) on suhtearv, mis näitab mudeli suurust võrreldes tegeliku (ehkki ulmelise) originaalmasinaga. Ehk siis, kui mastaap on 1/100 ehk üks sajale, siis on mudel täpselt sada korda väiksem kui tegelik masin päriselt oleks. Mõõtkavasid on erinevaid ja erinevad suurused võimaldavad vähemat või rohkemat detailsuse astet, aga sellest juba allpool. Mudelid, mille huviline peab ise kokku panema, tulevad suuremas või väiksemas karbis ning erinevad tükid ehk komponendid, millest lõpliku mudeli annab ehitada, on pressitud spetsiaalsete plastikust raamide peale (vaata selle lõigu lõpus olevat pilti). Inglise keeles kasutatakse nendele raamidele viitamiseks termineid runner või plate. Selleks, et raamidele pressitud komponente sealt kätte saada, peab need sealt ettevaatlikult eemaldama ja professionaalid kasutavad selleks spetsiaalseid näpitstange (mina kasutan näiteks selliseid). Mida väiksemad on komponendid, seda keerukam antud protsess on. Kerge kõrvalepõikena võib ära mainida, et toodetakse ka hästi algajatele mõeldud gunpla mudeleid, mille puhul saab osad raamidest niisama välja murda, ilma terariistu kasutamata. Kuid valdav enamus mudeleid eeldab komponentide delikaatset eemaldamist ja seejärel ka natuke raami külge kinnitunud juppide puhastamist. Kui komponendid on raamist eemaldatud, siis leiab aset nende komplekteerimine vastavalt instruktsioonile. Vähemalt nende mudelite puhul on komplekteerimine jaotatud väga selgelt etappidesse: iga kehaosa eraldi (käed, jalad, pead, torso, vööpiirkond ehk skirt), seejärel muud jubinad ja kõige lõpuks erinevad aksessuaarid.

MG QANT A-skeem. Selle peale on paigutatud erinevaid värve ja komponente. Lähemalt vaadates on siis mõned pea komponendid, otsaette käiv kiil, punased jalalabad ja kollased soomuse detailid.

Kui masin on koos, siis lisandub veel vesimärkide/kleebiste ehk dekaalide lisamine. Dekaalid, kuigi need on olnud juba peaaegu algusest peale mudelite komponent, ei ole mingil moel kohustuslik etapp - korralik mudel näeb efektne välja ka ilma liigse detailsuseta. Dekaale on enamasti kahte sorti, on peale hõõrutavad dekaalid ja väga õhukesed kleebised (mõned mudelid kasutavad ka paksemast paberist läikivaid kleebiseid, neid leiab ennekõike silmade ja muu valgustuse markeerimiseks). Mina neist suuremat lugu ei pea, sest dekaalide korrektse väljanägemise nimel peaks terve mudeli katma ka lakiga ja pinnatöötlusega üle käima. Kui terve mudel on koos, siis võib selle panna riiulile, anda sellele mõni lööv poos ja nii edasi. Üleval vasakul on väike pilt Bandai oma kodulehelt, millega nemad seletavad gunpla omadusi ja erinevate kvaliteediklasside eripärasid.

Skaneering MG QANT instruktsioonist, täpsemalt pea komplekteerimine (tervet lehekülge võib näha siin). Ülevalt vasakult alustades näitab esimene sektsioon lõpptulemuse renderit. Teises sektsioonis on toodud ära kõik need raamid, millest selle ühiku komponendid pärinevad. Sealt edasi läheb juba detailne õpetus, kuidas pea komplekteerimine toimub samm-sammult. Lehekülje alumises servas on lihtkujul legend manuaali kohta.

Bandai jaotab oma ehitatavad mudelid kolme peamisse klassi. Nendeks on High Grade (HG), Master Grade (MG) ja Perfect Grade (PG). Viimasel ajal on sellesse loetellu lisandunud Real Grade (RG). Mis seisab nende kvaliteediastmete taga:

  • High Grade - HG mudelid on kergemad kokku panna, nendes on vähem komponente. Nende mõõtkava on enamasti 1/144, ehk siis mudel on 144 korda väiksem kui see, mida ta kujutab. HG mudelid on ka loetelust kõige odavamad ja neid ilmub kõige sagedamini. Seega on HG parim valik algajate jaoks, sest kui ehitamine juhtub aia taha minema, siis ei ole rahakoti pihta ka kuigi suur löök.
  • Master Grade - MG mudelid vastavad mõõtkavale 1/100. Need mudelid on oma olemuselt detailsemad ja keerukamad. Suurim erinevus HG mudelitega on selles, et MG mudelite ehitamise juures ehitatakse esmalt valmis soomuse alusraam ja selle peale ehitatakse soomuspaneelid. MG mudelid on ka rohkem poseeritavad, nende liikuvus on etem. Kui HG mudeli saab kokku lükata paari tunniga, siis MG mudeli ehitamiseks võib kuluda terve nädalavahetus.
  • Perfect Grade - PG on kõige suurem ja kõige keerukam, seega ka kõige kallim kvaliteedi aste. PG mudeleid ilmub väga harva. Selle sarja mudelid vastavad mõõtkavale 1/60, olles sedasi ligemale kaks korda MG mudelitest suuremad. Nende ehitamine on kõige keerukam, nende komponente on kõige rohkem. Samas võimaldab see tohutu suurus ja keerukus kõige paremat kvaliteeti poseeritavuse ja modifikatsioonide juures. PG mudelite hind on keelavalt kõrge: hinnad algavad umbes 100 euro juurest ja ulatuvad üle 250 euro.
  • Real Grade - RG mudelid on uued ja huvitavad. Sisuliselt on RG mudeliks MG kvaliteediga ehitatud 1/144 skaala. Bandai on nende mudelite juures kasutanud väga peene koega valumeid ning nende mudelite keskel on spetsiaalne, tehases valmistatud keskne raam. Selle raami taolist ei ole gunpla juures kunagi varem eksisteerinud. Hinnalt on RG kallim kui HG, aga mitte MG hinnaklassis. Ehitamise poolest on need mudelid keerukamad kui HG.

Selline põgus ülevaade siis mudelitest gunpla maailmas. Kel huvi või küsimusi, siis saab alati kommentaarikasti kirjutada.

0 viimaseid kommentaare: