Alternating Wallpaper

neljapäev, 13. jaanuar 2011

Season of the Witch (2011)

Kes minu lämisemist hoolsamalt jälgivad, teavad, et ootasin seda käkki suure huviga. Nüüd, kui avanes võimalus teos ära näha, ei veetnud eriti pikalt aega. Et sissejuhatav lõik ikka üle kahe lause pikk oleks, hakkasin mõtlema selle üle, mis Cage'i karjääriga toimumas on. Kuigi paljud lahterdaks mehe juba kusagile Dudikoffi ehk siis Bronsoni või Seagali kilda, meenutab tema minule siiski rohkem Christopher Lamberti. Too prantslane alustas samuti põnevates teostes ja siis aega-mööda kaotas mistahes kriitilise suhtumise ja hakkas osalema nii koledates filmides, et neist valju häälega rääkidagi ei söanda.

Oh dear, we've stumbled onto the story.

Pärast põgusat eellugu näidatakse vaatajale kahte maailma kõige tublimat ristirüütlit (otse loomulikult), kes ilmselgelt oleks suutelised sadu miljoneid inimesi tapma, kui käsi vahepeal ära ei väsiks. Rüütlid on Behmen (Cage) ja Felson (Perlman) ning kui esimesel viimaks lahingumöllus õnnestub süüta naisterahvas läbi torgata, tõstab pead südametunnistus ja mehed keeravad pühale võitlusele selja. Mõni aeg hiljem naasevad nad Inglismaale, kus parasjagu katk valimatult elanikkonda harvendab. Püüdes desertööridena oma isikuid varjata jäävad mehed siiski põhimõtteliselt kohe vahele ja lõpetavad vangikongis. Pooleldi ultimaatumina, pooleldi vabatahtlikult antakse endistele rüütlitele ülesanne eskortida nõiduse kahtlusega tütarlaps kaugesse kloostrisse, kus tema üle kohut mõistetaks ja süü tuvastamise korral vastavaid puhastusriituseid läbi viidaks. Tütarlast süüdistatakse katkuepideemias, millesse ka valitseja (Lee) parasjagu koolemas on. Peale nõia ja hobuste ühinevad killavooriga veel vähem olulised tegelased, kes mõõga, kes pühade tekstide toel peavad rüütlitele abiks olema. Suuremat müstikat korraldama ei hakata, üsna selgesti võib mõista, et keskmine tavapärane tütarlaps ikka ei tohiks osata endast kaks korda suuremaid mehi ringi pillutada, hunte deemoniteks muuta ja samal ajal süütut nägu teha. Kaaskond hakkab kiirelt harvemaks muutuma ning sihtmärgini jõuab vaid käputäis ellujäänuid. Alles kloostri seinte vahel saab ilmsiks, mis sorti kurjusega meestel päriselt rinda tuleb pista.

Pole haigust, mida aadri laskmisega ravida ei saaks.

Nõia Hooaeg lihtsalt ei ole hea film (kodumaises levis on filmi nimi tõlgitud kui Musta Nõia Aasta). Tegelased toovad ekraanile praktiliselt olematu draama, jutustus on labiilne ja läbinähtav. Olgugi, et ma siin lõppu lahti rääkima ei hakanud, pole seda kuigi keeruline ise välja mõelda. Samas ei püütagi vaatajat millegagi üllatada, müstikat ei ole, nõiad ja muud kodukäijad on selles maailmas nii tavalised, et keegi sellest suuremat ei hooli. Ning kuna see tehakse juba filmi esimestel minutitel jäävalt selgeks, siis kaotab ülejäänud vaatamine suurema osa oma mõttest. Kogu dialoog, suhted tegelaste vahel, nägude tegemine ja taplused panevad pidevalt haigutama ja kui poleks filmi nii pikalt oodanud, oleksin võinud selle poole pealt kinni panna ja unustada. Eriefektid on puised ja äratuntavalt CGI, massiivsed lahingustseenid omakorda nii kramplikud, justkui oleks neid filmitud maailma kõige kitsamas helistuudios. Ainsana võib kiitust avaldada mädapaisete grimmile ja kohati põnevate kostüümide jadale, kuigi ka see oma uudsuse kiirelt kaotab. Keeruline on teha ajastule kohast lugu, kui tegijate arvates on keskaja ainus definitsioon see, et kõik on kogu aeg hirmus mudased.

Vanad mehed tahavad koju.

Peale Lee pole filmis tegelikult ühtegi päris näitlejat (ja tedagi on siin filmis põhimõtteliselt kaks minutit). Cage'i näoilmed on äravahetamiseni sarnased, seega pole vahet, kas ta kannatab elu suurima ängi või kõhugaaside käes. Perlman hoiab vähemalt kaadris olles oma silmad rohkem avali. Kogu esitus on emotsioonitu, need tundmatud kolmanda järgu telenäitlejad, kes teistes osades üles astuvad, ei vääri selle etlemise eest isegi nime mainimist. Nii palju, kui interveebidest kättesaadavat uskuda, sai käsikiri paberile juba kümne aasta eest. Samas mäletan kusagilt neid uudisnoppeid, et film pärast esmaseid testnäitamisi sootuks ümber lõigati. Samas, oleks liig oodata enamat lavastajalt, kelle karjääri kõrghetkeks on neegerlauljatari muusikavideo.

1 viimaseid kommentaare:

Spellbound ütles ...

See nõianeiu on kuidagi väga tuttava näoga, aga IMDB andmed ei ütle tema kohta midagi huvitavat ega ärata mingisugust vana mälestust kunagi nähtud sarja osast.
Miskipärast võis juba filmi pealkirja järgi arvata, et midagi head siit ei tule ja näe, ei tulnudki:D