Alternating Wallpaper

kolmapäev, 11. august 2010

Centurion (2010)

Kui selle filmi tegijad arvavad, et kümme aastat on piisavalt pikk aeg keskmisele tarbijale filmi Gladiator (2000) unustamiseks, siis tegelikult see päris nii ei ole. Mina ostsin alles hiljuti tolle teoses sinikiireplaadi ning vaatasin selle veel mõni aeg tagasi uuesti läbi. Centurion astub selle lähenemisega omal moel ämbrisse, sest filmi esimene kolmandik on sisustatud stseenidega, mis on praktiliselt üks ühele kopeeritud tollest kümne aasta vanusest teosest. Mida parem vaataja visuaalne mälu on, seda raevukam võib olla reaktsioon kaadritele, kus jääb tunne, et filmi tegijad vaatasid samal ajal teises aknas Gladiatorit ning liigutasid selle järgi tegelasi kaamera ees ja kaamerat tegevuse ümber. Masendaval kombel on filmi dialoog kohati justkui eelkäijast lõigatud. Isegi mina jõudsin selle plagiaadi vältel nii kaugele, et napilt-napilt filmi vaatamine lõpetada ning selle olemasolu unustada.

Kuid mida edasi, seda paremaks ning tugevalt erinevamaks film saab. Kui Russel pistis rinda põliste saksa hõimudega, siis seekord astub veel mõne aja eest blogis kirjutatust läbi käinud Michael Fassbender (antud puhul peategelase rollis) vastamisi muistsete šotlaste ehk siis piktide tarmuka rahvaga. Piktide sõjakad hõimud on kokku kogunenud ühise väejuhi, Gorlaconi käe alla. Viimane vahetas adra mõõga vastu pärast seda, kui roomlased on vallutusretkedega tema perekonna tapmiseni jõudsid. Ning roomlaste võidukäik on takerdumas, sest kohalikud panevad iidse Šotimaa karmidele oludele paremini vastu kui lõunamaised vallutajad.

Ühe järjekordse rindejoonele ehitatud kindlustuse ründamise järel langeb kangelane Quintus (Fassbender) vangi, kust aga pärast põgusat piinamist põgeneda õnnestub. Imekombel trehvab Quintus oma pääseteel kindral Viriluse (Dominic West) lahingusalka, ühes kelle kohordiga pärast paranemist ja taastumist asutakse tagasi sõjateele, et piktide väepealiku tegevusele lõpp teha. Selleks, et keerukat ülesannet täita, on roomlastega ühes piktist kõnevõimetu jäljeajaja Etain (Kurylenko). Kuid olukord keerab roomlaste kahjuks, sest Etain, kes algusest peale kohalike poolel on, veab terve kolonni lõksu, kus enamikule kiirelt otse peale tehakse. Kindral Virilus vangistatakse ning allesjäänud käputäis mehi, seekord eeotsas Quintusega, jääb vaenlase kontrollitud aladele ekslema. Kuigi moraal on madal ja väljavaated viletsad, otsustatakse kindralit päästma minna. Kui seegi katse ebaõnnestub ja üks roomlastest Gorlaconi noorukist poja mõrvab, vannub viimane verist kättemaksu ning saadab Etaini ühes skautide salgaga allesjäänud roomlaste peade järele. Quintus mõistab, et õigem taktika oleks piktide vägedest ringiga mööda minna ning viib oma salga lõuna asemel põhja poole, et siis hiljem ringiga tagasi pöörata. Ning nii algab sõdurite põgenemine üha lähemale jõudva Etaini vankumatu meelekindluse eest. Roomlaste read hakkavad kiiresti hõrenema, sest peale külma ja nälja varitsevad looduses ka metsloomad.

Filmi viimased kaks kolmandikku on üsna tempokalt jälgitav ning üllatavalt hästi teostatud meelelahutus. Kui poleks seda ilmvõimatult plagieeritud avangut, oleks Centurion väga tugev tükk kinolina. Lahingustseenid on brutaalsed, morssi lendab liitrites ja tegijad pole ära ehmunud ka keskmisest õõvastavamat rappimist näitamast. Kuigi muusikaline pool on samuti hämmastavalt sarnane korduvalt viidatud kinofilmile aastast 2000, siis sobib see siiagi üsna edukalt. Kord ja jälle on kaamerasilma ette jäänud uskumatult kaunid vaated Šotimaa ja Inglismaa põhjapoolsest loodusest. Nii uskumatud lausa, et nende olemasolu siin filmis kohati tahtmatu näib. Filmitegijad on leidnud ka parima kasutuse Kurylenkole: kui see oma suu terve filmi vältel kinni hoiab, siis võidavad kõik asjaosalised. Ning kuigi film lõpp siirupiseks kisub, on lugu ise hästi räägitud ja filmi teises pooles muhedasti jälgitav.

3 viimaseid kommentaare:

Trash ütles ...

Hea, et meelde tuletasid! Ma Estconil nägi8n trailerit ja tahtsin kangesti ka filmi vaadata, kuid näe, ununes ära otsima hakata. Nüüd uurin.

Mart ütles ...

Kui kusagilt planeedi pealt leida inimene kes pole näinud järgnevaid teoseid: Gladiator, Kingdom of Heaven, King Arthur, Lord of the Rings, Last Legion, Robin Hood (Reynolds), Robin Hood (Scott) ja neile see film ette sööta, siis oleks see tõenäoliselt parem kui viilutatud leib.

Anonüümne ütles ...

Aga sellegipoolest meeldis nimetet film moole väga heasti :)