Alternating Wallpaper

esmaspäev, 12. juuli 2010

Valhalla Rising (2009)

Meisterblogija Trash kirjutas sellest filmist juba maikuus, mina aga tellisin sinikiire oma kollektsiooni alles mõne päeva eest. Kuid nüüd on plaat käes ja võib rahus kirjutama hakata. Seekord alustaks sissejuhatusega eriti kaugelt, ehk siis sellest videoklipist. Eks too väheke pikk ole, ent see-eest hea. Kuigi selle video taha jääb palju keerulisem, filmidest kaugemale jääv teema. Vajadusel sellest mõni teine kord. Nimetagem siinkohal seda, et minu haridusega seotud taust on muistse skandinaavia keele (Old Norse) eriti südamelähedaseks soojendanud. Mis veelgi enam: selles filmis räägitud puhas inglise keel kõlab sageli oma vähsesuse tõttu nagu vanapõhja keel. Võib mõelda nii - möödudes või hajameelselt dialoogi kuulates ei pruugi kord ja teine arugi saada, et tegu on inglise keelega: sedavõrd lüüriline on näitlejate esitus. Eks näitab see seik sedagi, kui vähe inglise keel tegelikult oma viimase seitsme sajandi ja hulgaliste reformide läbi muutunud on.

Õnneks on kõneldud dialoogi väga vähe. Tegelased on olukordades ja positsioonides, kus neil polegi tarvis palju öelda. Tarbetu on lisada, et selline stiil lisab niigi vähesele dialoogile suuresti kaalu, mis omakorda muudab tegelaste vestlused enam nauditavaks. Pealegi on peategelane Üks-silm sootuks vait. Karbikaanel ja filmi promomaterjalides oli kirja pandud, et mees on tumm. Otseselt ei näe mina vajadust seda välja osutada, Üks-silm võib minu nägemuses olla ka enda valikul lihtsalt vait, sest ümberringi pole midagi, mis kirjeldust või rääkimist vajaks.

Üks-silm (Mads Mikkelsen) on kohalike hõimude võitlev ori, lähedal omamoodi gladiaatori definitsioonile. Mees tapab oma vastased armutus lähivõitluses, hõimupealikud maksavad teineteisele kihlveo pealt krõbisevat. Pärast maadlemist topitakse ori tagasi puuri. Ainsana julgeb Üks-silmale ligineda tema eest hoolt kandev noor poiss, keda mees igal avaneval võimalusel tappa ei ürita. Kuid võimaluse avanedes rapib vaikiv võitleja oma ülemad ära ning läheb oma teed. Poiss, kel pole nüüd midagi paremat ette võtta ning kes oma kodupaigast enam midagi ei mäleta, läheb Üks-silmaga kaasa. Üsna pea ristub seltskonna tee ristirüütlite pundiga, kelle fanaatikust juht lubab teed pühale maale, ristiretke, rikkusi ja andeksandmist kõigekõrgema poolt. Kõik see, mis edasi toimub, jääb unenäolise ja tegeliku maailma piirile, kus proovile pannakse nii meeste vaimne kui füüsiline vastupidavus. Igaüks reageerib ja rihib oma ootused erinevale pääseteele. Nendes stseenides ilmneb teose tegelik ristiusuvastane sõnum. Pime usk ja suurusehullustus viib hukka ristirüütlite retke sisu, sest tundmatu maastik ja metsikud põlisasukad ei ole lihtsalt miski, mis jumalateenritele vastuvõetav oleks.

Üks-silm näeb vahest vääramatut tulevikku, kus maailm on veripunane ja kummastav. Ning peale tuleviku nägemist liigub ta ise kindlameelselt selle tuleviku poole. Mõneti on siin peidus üks filmi enam tähendusrikkaid nüansse, loetagu seda siis saatuse sunniks või ettemääratuse valikuks. Eks igaüks võib ise filmile pilgu peale heita ja toimuvale oma tõlgenduse anda.

Teos on üles võetud Šotimaa karmi looduse keskel ja enamus näitlejaid on samuti šotlased. Võin siinkohal öelda, et loodus on kohati väga koduse tundega, soovi korral leiab sarnaseid metsasalku isamaa pinnalt.

Valhalla Rising on keskmise saasta vahele natuke raskem vaatamine. Filmi tempo on väljapeetud, tegelased konarlikud ja kulminatsioon võõrastav. Kuid kogu siinse sümbolismi vahelt on justkui lüli puudu jäänud. Kui pealkirjas poleks viidet ennemuistse Skandinaavia mütoloogiale (ja paari kindlat visuaalset elementi, mida võiks ennekõike seostada viikingitega), võiks see siin vabalt olla mistahes varajase ristiusu leviku ääremaa. Eks seegi eemaldab vaatajat teema lõpuni mõistmisest. Kuigi film oma eraldi seisvate komponentidega on väga tugev esitus, ei loo teos ühtsena arusaadavat jada. Kuniks siia jääb meelevaldne voli tõlgendada filmi mistahes nüansse pidi, ei ole käesolevale teosele ühtset tuuma. Kui Trash viitas võimalusele, et Üks-silm on Odini manifestatsioon (tema ülevaade teosest) ja film seeläbi kujutab enesest religioonide ristteed... Mine tea. Minu une pealt teadmised Skandinaavia mütoloogiast on küll pädevad, aga märkidesse liigse sisu lugemine jääb seekord ära.

0 viimaseid kommentaare: