Alternating Wallpaper

teisipäev, 12. jaanuar 2010

Daybreakers (2009)

Valdav enamus maailma populatsiooni on asendunud vampiiridega, allesjäänud viimaseid inimesi jahitakse toitumise eesmärgil ja hematoloogist Edward Dalton (Ethan Hawke) püüab leiutada sünteetilist vere aseainet. Vampiirid käivad tööl öösiti, riietuvad eranditult musta, sõidavad ringi eranditult Chrysleritega ja segavad kohvi sisse verd. Kõik naised näevad välja nagu viiekümnendate pin-up modellid. Piisavalt kaua ilma vereta olnud vampiirid taandarenevad pooleldi nahkhiiri meenutavateks arututeks koletisteks ja inimvere tagavara lõppedes ähvardab see saatus kõiki proverbiaalseid vereimejaid.

Seletamatul põhjusel on peategelasel südametunnistus ja empaatiavõime, mis viib ta peatselt kokku allesjäänud inimeste rühmitusega. Viimaste eesotsas on nüüdseks vampirismist müstiliselt paranenud Lionel Cormac (Willem Dafoe), kelles peitub kogu vampirismi ravi saladus. Loomulikult ei taha mingist ravimist midagi kuulda peategelase ülemus Charles Bromley (Sam Neill), kellele kuulub nii inimverd tootev kui ka aseainet otsiv megakorporatsioon. Järgneb ameerikalik jant, kus iga vampiir on jäägitult halb, salakaval ja ebameeldiv, iga inimene aga puhtuse ja headuse jumalik manifestatsioon.

Jääb arusaamatuks, mis selle ligemale saja minuti pikkuse auto- ja telefonireklaami sisuline eesmärk olema peaks. Autorid ei oska isegi vampiiriklišeedega ekraanil rääkivaid päid rikastada. Isegi kui filmi esimene kolmandik püstitab tabavalt düstoopilise maailmamudeli, siis laguneb see ülejäänud teose vältel ülikiiresti läbinisti olematuks püreeks. Kõige koletumal kombel meenutas see käpardlik soperdis siin kirjutajale enim säherdusi fiaskosid, nagu John Carpenter's Vampires (1998) ja Dracula 2000 (2000 (kes oleks seda võinud arvata?)). Viimase ainsaks (egad) päästvaks teguriks oli Jeri Ryan. Valikuvõimalusel vältida.

0 viimaseid kommentaare: