Alternating Wallpaper

reede, 11. veebruar 2011

Enter the Dragon (1973)

Olles kord juba vanemate filmide lainel ja samas suuremalt jaolt pettunud selles sodis, mis selle aastanumbri sees senini kinodesse on jõudnud, kirjutan siis sellest võitluskunstifilmide šedöövrist, mille sinikiireplaat mõni aeg tagasi postkasti kukkus. Enter the Dragon on tegelikult kung fu filmide James Bond, sest siin on kõik selleks sarnasuseks olemas. Enesel on sellest teosest ka sinikiireplaat riiulis varuks.

Kurikaela blondi kaaslanna Tania rollis astub üles Ahna Capri.

Müstilisel isoleeritud saarel asub kurjam Hani (Kein Shih) kindlus, mille avalikku poolt ehib võitluskunstide kool ja kaunid tütarlapsed, põrandaalustes koobastes aga valmistatakse moonidest keelatud mõnuaineid ja harjutatakse röövitud kaunitaride peal nendest sõltuvust. Täpselt milles superkurjategija ropp ebainimlikkus seisneb, paneb ehk kukalt kratsima, kuid lugulaul selles teoses on nii-ehk-naa pisut kiivas. Han korraldab oma narkokartelli uute liikmete värvamiseks rahvusvahelisi turniire, kus parimatest parimad teineteisel nägusid siniseks tambivad. Sedakorda osalevad turniiril siis Roper (John Saxon), Williams (Jim Kelly), Parsons (Peter Archer) ja põhitegelane Lee (Bruce Lee). Lee läheb saarele, et selgitada välja Hani kuritegeliku organisatsiooni tagamaad ja maksta kätte oma õe eest, kes Hani sõjardite ees pagedes viimaks nurka aetuna enesetapu sooritas. Teised mehed on niisama hea õnne, auhinnaraha või lihtsalt oma võitluskunsti treenimise peal väljas. Williams näiteks annab n-ö eelloos kahele valgele politseinikule üle tahi ja varastab nende patrullauto. Noh, selline rassi-stereotüüp siis või midagi. Roper klohmib golfirajal arusaamatuid kaake, kes tulevad võlgu välja nõudma ja Lee taustalugu on shaolini templist, kus ta oma suurepärase tehnikaga juba hingelisse maailma jõudma on hakanud. Ent see kõik pole eriti tähtis. Saarel hakatakse siis kibekiiresti teineteisele vorpe näkku taguma, kuri saab viimaks teenitud palga, ent mis hinnaga - jäägu vaataja avastada.

Roper võitleb Lee asemel hirmuäratava Bologa (Bolo Yeung).

Enter the Dragon oli Lee jaoks viimane film ja tema oli vastutav kõigi võitlusstseenide koreograafia eest, mis teoses näha on. Jackie Chan, kes siin vaid ühes kaadris üles astub (Lee keerab vaesel mehel kohe kaela kahekorra) rääkis hiljem, et Lee löökide kiiruse tabamiseks ei tohtinud silmigi pilgutada, sest vastasel juhul jäi hoop nägemata. Ent veel enne filmi linale jõudmist suri Lee ootamatu ajuturse tulemusena, olles samal ajal tõenäoliselt oma lühikese elu (32) parimas füüsilises vormis. Filmitegijad kulutasid sellele järgnevad aastad mantlipärija otsimisele, kuid ei Chan ega Jet Li ega kümned teised kandidaadid ei küündinud kunagi sellele tasemele, kus Bruce omal ajal oli. Mehe filosoofia ja absoluutne pühendumine selle filosoofia realiseerimise eesmärgil on tänini jäänud ületamatuks eeskujuks. Võtkem seda kui kadunud aja kaunist ideaali, mille kõrval tänapäevased kodumaiseid, lõtvunud vöökoha ja karvase topeltlõuaga ambaalid suisa loomadena näivad. Kuid see on lödistunud ühiskonna sümptom ja kahjuks on autorgi hetkel oma õllekõhuga taoliste laiskloomade leeris.

0 viimaseid kommentaare: